O plemeni Lykoi

Mýtus ožívá

lykoi_16x

Setkali jste se s fotografiemi vlkodlačích koček? Vsadila bych se, že jste si mysleli, že se jedná o internetový vtip nebo jste si možná mysleli, že se jedná  o kočku s kožním problémem. Ráda bych vás ujistila, že toto jsou velmi zdravé kočky a samy vám dokáží jak jedinečné jsou!!!


Historie

Lykoi je přírodní přirozená mutace kočky domácí se vzhledem vlkodlaka. Zakladateli tohoto plemene jsou Brittney Gobble a  DVM Johnny Gobble, kteří se od roku 2011 věnují chovu Lykoi. Jejich první kočky-zakladatelé chovů byly ze dvou nepříbuzných vrhů. První z vrhů se narodil ve Virginii u paní Thomas a byl prezentován jako možná mutace kočky Sphynx (což bylo později vyvráceno testováním DNA). Tento vrh se narodil v červenci 2010. Matka vypadala jako normální černá krátkosrstá kočka. Dr.Leslie Lyons provedla test DNA koťátek, aby potvrdila, že se nejedná o Sphynx nebo Devon rex. Protože paní Thomas nedisponovala časem, ani financemi, aby mohla provést veškeré genetické a zdravotní testy, které byly třeba k potvrzení výskytu nového plemene, rozhodla se darovat tyto kočky DVM Johnny Gobblovi. Gobblovi byli fascinováni vzhledem těchto koček. Brittney Gobble jela vyzvednout dvě tyto neobvyklá roztomilá koťátka a jejich matku. Krátce poté odpověděla Brittney na inzerát, kde byly zmiňovány další podobně vypadající kočky v Tennessee. Když přijela kočky vyzvednout, bylo jí hned jasné, že tito dva sourozenci měli stejný gen jako ten první pár, který již vlastnila. Po genetických a zdravotních testech byly tyto kočky zařazeny do programu za účelem zvýšení počtu koček v genetickém fondu (tito sourozenci se narodili v září 2010). Po získání těchto,,mutantů “ (jak jim s láskou přezdívali, než bylo vybráno jméno plemene)  Johnny, který je veterinář, usoudil, že bude třeba provést další testy k potvrzení, že se nejedná o nemoc nebo vadu, která způsobuje tento vzhled srsti. Na klinice DVM Gobble byly provedeny testy, jestli se nejedná o infekční onemocnění. Dále bylo provedeno testování DNA v UC DAVIS k potvrzení, že druhý pár koček nenese gen Sphynx ani Devon rex. Veškeré výsledky potvrdily, že žádná ze zakládajících koček neměla Sphynx ani Devon rex gen.Také byly provedeny DNA testy genetických chorob, barev a  krevních skupin. Dermatologové na University of Tennessee tyto kočky vyšetřili na přítomnost jakýchkoliv kožních abnormalit. Tito dermatologové zkoumali též vzorky jejich kůže a neobjevili žádný důvod pro neobvyklý vzhled jejich srsti. Co zjistili je, že některé jejich folikuly postrádaly všechny potřebné komponenty k vytvoření chlupu (což je důvod, proč Lykoi postrádají podsadu). Také zjistili, že folikuly, které byly schopné produkovat chlup, postrádaly vhodné vyvážení komponentů pro udržení srsti. Kardiolog provedl scanování, aby zjistil možné problémy se srdcem. V závěru bylo zjištěno, že tyto kočky jsou zdravé a jejich neobvyklý vzhled srsti nepramení z žádné existující nemoci nebo poruchy.

lykoi_14x

Bylo rozhodnuto, že jde skutečně o pravou přírodní mutaci a chovatelský program Lykoi započal. 14. září 2011, tak přišla na svět první koťátka po obou rodičích Lykoi. Název Lykoi v řečtině zhruba znamená Vlčí kočka, což je pro ně velmi vystihující. Poté, co bylo stanoveno jméno, Johnny zaslal TICA veškerou dokumentaci a poplatky potřebné k tomu, aby plemeno Lykoi bylo zařazeno do evidence TICA jako „experimentální“ plemeno. Tím byla TICA informována o objevení a práci s novým plemenem. Gobblovi vypozorovali, že černě zbarvené kočky mají více vzhled srsti jako vlkodlak, takže se soustředili jen na rozmnožování černých koček s Lykoi genem. Jelikož Lykoi pochází z domácích krátkosrstých koček, tak k rozšíření genetického fondu jsou používány kromě koček s genem Lykoi domácí krátkosrsté černé kočky k zajištění genetické rozmanitosti a zajištění zdraví koťat. Stále jsou v úzkém kontaktu s Dr. Leslie Lyons a pokouší se získat více informací o tomto unikátním genu a celém genetickém fondu Lykoi. Gobblovi umístili chovné Lykoi do pár vybraných chovatelských stanic v USA, Kanadě, Evropě,… Kromě prvních 4 nalezených Lykoi Gobblovi získali další Lykoi, kteří byli nalezeni mezi toulavými kočkami v Texasu, Missouri, Kanadě, Kalifornii, Jižní Karolíně, Vermontu,…


Péče o Lykoi

Lykoi nevyžadují žádnou speciální péči .

1. Příležitostně je třeba je vykoupat v dětském přírodním šamponu. (používáme měsíčkový od Weleda)

2. Jako všem jiným plemenům koček  je jim třeba občas stříhat drápky. Drápky je třeba občas čistit vlhčeným ubrouskem pro děti.

3. Čistí se jim občas ouška vatovými tyčinkami.

lykoi_kittens_8


Proč jsou někteří Lykoi tmavší než ostatní?

lykoi_22x

Záleží na podílů bílých chlupů v srsti, který se liší u jednotlivých koček a mění se i při každém přesrsťování (línání). Lykoi tedy může být během roku různě tmavý. Množství bílých chlupů může tvořit 30-70% veškeré srsti.


Jeden zajímavý fakt

Lykoi jsou citliví na světlo a teplo, pokud jsou vystaveni slunečnímu světlu, začnou se u nich začnou se jim vytvářet pigmentové skvrny a zhruba za týden se plně opálí.  Pokud budou z dosahu slunečních paprsků, veškerá pigmentace zmizí a kůži budou mít zase zcela růžovou.


Charakter Lykoi

Povahu Lykoi bych přirovnala k povaze loveckých psů.

Jsou velmi věrní, inteligentní, mazliví, rádi vás pozorují a hrají si s vámi.

Lykoi mají velmi dobré vztahy se zvířecími i lidskými členy rodiny.

lykoi_20x


Jací jsou Lykoi na dotek?

Jejich srst je jemná a kůže teplá na dotek.


Jak velcí jsou Lykoi ?

Velikostně se liší kocourci a kočičky. Kočičky mají přibližně 3-4 kg a kocourci kolem 5 kg, ale nejsou výjimkami i větší jedinci.


Jsou Lykoi hypoalergenní?lykoi_18x

Záleží na typu a intenzitě alergie. Lykoi sám o sobě hypoalergenní není, ale má méně srstí, než jiná plemena koček. Vaše reakce nemusí tedy být tak silná. Nejlepší je si vaší reakci v přítomnosti Lykoi zkusit.