O plemeni Sphynx

Historie

Bezsrsté kočky a psy chovali již Aztékové  a gen pro bezsrstost přetrval  u koček domácích do dnešní doby. Občas se stalo, že ve vrhu osrstěných koťátek se objevilo i bezsrsté, ale nevedly se o tom žádné záznamy. Nejznámější kočkou domácí z historie plemene Sphynx je kočka domácí Elizabeth, které se v Kanadě v roce 1966 narodil bezsrstý kocourek, který dostal jméno Prune.

Později Elizabeth nakryli jejím synem a ve vrhu byla 3 bezsrstá koťátka. Elizabeth a Pruno jsou spojováni s počátky záměrného šlechtění bezsrstých koček.

Pro rozšíření genetického fondu byli Sphynx kříženi například s kočkami Devon Rex.


Povaha

sphynx_o_plemeni_g

Sphynx jsou milovníci lidí, koček, psů, …

Já si je zamilovala pro jejich hravost, mazlivost, inteligenci, veselost, zvědavost, …

Liší se od ostatních ras koček nejen vzhledem,ale i povahou. Jsou něco mezi kočkou, psem, opičkou a malým dítětem.

Sphynx miluje společnost lidí a je na lidské pozornosti a přítomnosti dost závislý.


Péče

Péči zvládne určitě každý a není důvod mít z ní obavy. Sphynx se čistí ouška, když jsou špinavá vatovými tyčinkami. Čistí se jim drápky vlhčenými dětskými ubrousky. Jednou za čas je potřeba drápky i zastřihnout. Kočičky se podle potřeby koupou. Četnost koupání je individuální u každé kočičky. Některá se koupe jednou za 14 dní, za měsíc, za několik měsíců, … Každá se špiní jinak rychle. Na koupání používáme dětský šampon Mustela bebé nebo Veleda. Mezi jednotlivými koupáními je občas otírám vlhčenými ubrousky na miminka (bez parfému, parabenů, …)


Strava

Kočičky krmíme kvalitními granulkami s vysokým obsahem masa, konzervičkami se 100 % masa a syrovým masem, které vždy necháme minimálně 48 přemrazit. Čistá voda neustále k dispozici je samozřejmostí.


Onemocnění

sphynx_o_plemeni_sp

Toto plemeno je zatíženo dědičným onemocněním srdce HCM. Vždy chtějte po chovatelích vidět sonografické vyšetření obou rodičů na HCM  s negativním výsledkem a to ne starší 2 let. Nejlépe, pokud vám ukáží tyto testy i od prarodičů koťátek. Seriozní chovatelské stanice testují i na FIV, FeLV, parazity, chlamydie, mycoplasmu, strep g, … Jako minimum by mělo být HCM, FIV, FeLV, což jsou velmi závažná onemocnění.


Sphynx a alergik

Záleží na druhu a intenzitě alergie. Pokud jste alergik vy nebo někdo z vaší rodiny, doporučuji být nějaký čas v přítomnosti Sphynx, než si ho rozhodnete pořídit. Někomu Sphynx vadí a někomu ne. Záleží,jestli máte alergii na srst nebo kočičí sliny.


Bezsrstost

Sphynx mají rychlejší metabolismus, který jim pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Milují zalézat si pod deku, peřinu, přitulit se k vám,.. Rádi se vyhřívají na sluníčku, hřejí se na topení, televizi nebo počítači. Když je chladněji je možné jim dát i obleček pro Sphynx, ale nenechávejte je oblečené, když s nimi nejste. My oblečky dáváme třeba jen na cestu na veterinu, když je chladněji.

Sphynx jsou v různých barevných variantách.